شرکت کارگزاری آریا نوین

وضعیت بازار مسکن شهر تهران در مهرماه 98

چهارشنبه 8 آبان 1398

وضعیت بازار مسکن شهر تهران در مهرماه 98

به گزارش بورس نیوز، بر اساس گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۸، شاخص ماهیانه قیمت ۰.۴ درصد و معاملات ۲۲ درصد افزایش داشته که از ثبات قیمت و رونق نسبی معاملات حکایت دارد. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار مسکن، انتظار کاهش قیمت مسکن را داشتند.
ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان در خصوص وضعیت بازار مسکن بیان کرد: تولید و عرضه مسکن متناسب با نیاز بازار نیست؛ سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و احداث پروژه‌های مسکونی، بستگی به بازده سرمایه‌گذاری و مدت زمان برگشت سرمایه داشته و افزایش مدت زمان برگشت سرمایه، از جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهد کاست.
وی ادامه داد: معاملات بازار مسکن چندان با رونقی روبه‌رو نبوده و سازندگان مسکن در شرایط رکود معاملات این بازار، رغبت زیادی به ساخت‌وساز ندارند ضمن آنکه بسیاری از سازندگان سرمایه خود را در اجرای پروژه‌های ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با رکود بازار املاک، این سرمایه‌ها قفل شده و سازندگان امکان واگذاری پروژه اجرا شده و سرمایه‌گذاری در یک پروژه جدید را ندارند. رکود معاملات و قفل شدن سرمایه سازندگان، موجب کاهش ساخت‌و‌ساز شد. با این شرایط، کاهش تولید و عرضه مسکن در سنوات آینده مشکل‌ساز شده و می‌تواند سبب افزایش قیمت مجدد املاک شود. مدیریت عرضه مسکن، از مهم‌ترین اقداماتی بوده که می‌تواند مانع از رشدهای عجیب و غریب بازار مسکن شود و البته برنامه‌هایی مانند طرح احداث ۴۰۰هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، به همین منظور در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی قرار گرفته است.
رهبر بی‌توجهی به مدیریت عرضه در سال‌های گذشته را یکی از دلایل جهش قیمت املاک طی دو سال اخیر دانست و گفت: بی‌توجهی به تولید و عرضه مسکن توسط دولت، یکی از دلایل جهش قیمت‌ها در بازار مسکن بود البته کمبود عرضه، فقط یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها بوده و ورود سرمایه‌های سرگردان به بازار املاک و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیز دلیل مهمی برای افزایش قیمت‌ها بود؛ همچنین مسکن، بازار مناسبی برای پولشویی بعضی‌ها بوده و برخی پول‌ها با هدف پولشویی وارد بازار مسکن شد.
این کارشناس بازار مسکن در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه مهم نهادهای حاکمیتی، اقدامات حمایتی در راستای تقویت سمت عرضه مسکن است. افزایش عرضه مسکن، ریسک عدم افزایش قیمت برای سرمایه‌گذاران را به همراه خواهد داشت و اگر سرمایه‌گذاران تصور جهش‌های قیمتی در این بازار نداشته باشند، مسکن از وضعیت کالای سرمایه‌ای خارج شده و قیمت منطقی‌تری به خود خواهد دید بنابراین یکی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل قیمت‌ها در مسکن، افزایش عرضه خواهد بود.

در حال حاضر هیچ پستی وجود ندارد!