شرکت کارگزاری آریا نوین

بودجه سال 99 و ریسک ناشی از آن بر بازار سرمایه

چهارشنبه 6 آذر 1398

بودجه سال 99 و ریسک ناشی از آن بر بازار سرمایه

محسن رحمتی، مدیرعامل کارگزاری تدبیرگران فردا در گفتگو با بورس نیوز درباره تاثیر افزایش نرخ دلار بر بازار سرمایه گفت: ماهیت برخی سهم‌ها و میزان فروش آن‌ها مستقیما به دلار وابسته است. بازار تاثیر زیادی از دلار می‌گیرد و اگر افزایش قیمت دلار پیش‌بینی شود، گزینه بعدی به طور حتم "بورس" خواهد بود و با اختلاف کمی از بازار دلار، شروع به رشد خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین به افزایش قیمت برق نیز اشاره داشت و افزود: نکات بسیاری در بازار این روز‌ها به چشم می‌خورد؛ به نظر می‌رسد ریسک‌های افزایش تورم نیز در حال بالا رفتن بوده و بورس نیز همپایه تورم افزایش قیمت پیدا خواهد کرد؛ از این زاویه شاهد اثراتی مثبت در بازار سهام خواهیم بود.

وی ادامه داد: نکته دیگری که خیلی در بازار در نظر گرفته نمی‌شود آن بوده که در سال آینده، وضعیت بودجه دولت مناسب نیست، تغییرات بودجه‌ای بدون نفت بسته می‌شود و لازم است منابع مالی مورد نیاز برای اداره کشور در سال آینده از طریق منابع دیگر تامین شود. با شرایط ذکر شده ممکن است مزیت‌های مربوط به شرکت‌های بورسی که شامل معافیت هاو نرخ‌های خوراک هستند را کم کند زیرا در هر صورت دولت باید کمبود بودجه را از برخی منابع تامین کند.

وی نهایی شدن بودجه سال ۹۹ را از شرایط ریسکی بازار سرمایه دانست و گفت: باید دید چه تصمیماتی در این رابطه اتخاذ خواهد شد چرا که کوچکترین تصمیم اشتباه تاثیری منفی بر بازار سرمایه خواهد داشت.

در حال حاضر هیچ پستی وجود ندارد!